Asus ROG Rapture GT-AX11000 Tri-Band WiFi Gaming Router
Key Features
  • Model: Asus ROG Rapture GT AX11000
  • Speed: 1148Mbps on 2.4GHz + 4804Mbps on 5GHz-1 + 4804Mbps on 5GHz-2
  • Battle-ready-hardware
  • Front-line Network Security
  • Better Partner with Mesh System
৳ 48,500.00
14 People watching this product now!
  • Pick up from the Gadget Nova Multiplan Branch
You can buy this product from our Multiplan Store.
  • Courier home delivery
Our courier will deliver to the specified address
1-3 Days
70-130TK
Description
Specification
Key Features
Data Rate 2.4GHz AX: 4×4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40MHz, up to 1148Mbps
5G-1Hz AX: 4×4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160MHz, up to 4804Mbps
5G-2Hz AX: 4×4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160MHz, up to 4804Mbps
Antenna External antenna x 8
Button WPS Button, Reset Button, Power Button, Wireless on/off Button, Boost Key
Frequency 2.4G Hz, 5 GHz-1, 5 GHz-2
Wireless Yes
USB 3.1 Gen 1 x 2
Others 1.8GHz quad-core processor
256MB NAND flash and 1GB DDR3 SDRAM
OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access)
Beamforming: standard-based and universal
1024-QAM high data rate
20/40/80/160 MHz bandwidth
Power Source
Power Mode AC Input : 110V~240V(50~60Hz)
DC Output : 19 V with max. 3.42 A current